Sėjamasis grikis — Fagopyrum sagittatum Gilib.

Grikis — vienametis, iki 70 cm aukščio augalas. Šeima: RŪGTINIAI — POLYGONACEAE

Vaistams pjaunamos žydinčios viršūnėlės ir žolė. Sėklos renkamos prinokusios. Žaliava džiovinama pavėsyje arba džiovykloje 30—40°C temperatūroje.

Virtos grikių kruopos — vertingas dietinis produktas.

  • Šaknis — liemeninė, prie šakniastiebio labai šakota.
  • Stiebas — status, rausvas, viršuje taip pat šakotas.
  • Lapai — ištisiniai, pražanginiai, trikampiai, su strėlišku pagrindu ir plėveline makštimi ties apatinių lapų lapkočio pagrindu. Viršutiniai lapai — bekočiai.
  • Žiedai — su rausvu apyžiedžiu. Žiedynas — kvepiančios kekės.
  • Vaisius — tribriaunės sėklelės.
  • Žydi birželio mėnesį, vaisiai prinoksta rugpjūtyje.

Grikiai kilę iš Indijos ir Nepalo. Nuo XIII a. auginami Europoje. Veliuonos piliakalnio archeologiniai radiniai rodo, kad Lietuvoje grikiai buvo žinomi jau XIII a. Dabar grikiai auginami Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje daugiausia auginami rytų, ypač pietryčių kalvotose ir smėlėtose vietose, kartais Žemaičių aukštumoje.

Kuo naudingi grikiai?

Grikių žolėje yra glikozidų, rutino, chlorogeno, galinės, protokatecho ir kavos rūgščių, karotino. Žiedeliuose esti fagopirino. Sėklose — 60—84% krakmolo, 0,3—0,5%  cukraus, 2—3% riebalų, ląstelienos, citrinos ir obuolių rūgščių, vitaminų (B1, B2, PP ir P), 10—16% baltymų, kurių sudėtyje esti aminorūgščių, tarp jų: 7,9% lizino, 12,7% arginino ir kt., mineralinių medžiagų (geležies, kalcio, fosforo, vario, cinko, boro, jodo, nikelio, kobalto). Daugiau apie grikių naudą galite pasiskaityti paspaudę nuorodą: Grikių nauda.

Grikiai medicinoje

Medicinoje plačiai vartojamas iš grikių pagamintas preparatas — rutinas. Jis gaunamas iš žydinčio augalo viršūnėlių ir gaminamas milteliais bei tabletėmis. Manoma, kad rutinas organizmą veikia panašiai kaip ir vitaminas P. Jis mažina kapiliarų trapumą ir pralaidumą, stiprina kraujagyslių sieneles, todėl vartojamas sergant hipertonija, skarlatina, tymais, dėmėtąja šiltine ir spinduline liga.

Grikiai liaudies medicinoje

Liaudies medicinoje vartojami grikių žiedai, lapai ir sijoti miltai. Grikių žiedų užpilas (40 g žiedų vienam litrui vandens) padeda nuo kosulio. Grikių žiedų ir lapų užpilas (15 g mišinio užpilama puse litro verdančio vandens, laikoma dvi valandas sandariai uždarytame inde, paskui nukošiama) geriamas po pusę stiklinės 3—5 kartus per dieną sergant ateroskleroze ir hipertonija. Sausi, išsijoti grikiniai miltai vartojami pabarstams ir minkštinantiems kompresams vaikams.

Grikių žiedadulkės stiprina kapiliarus, todėl rekomenduotinos nuo nesunkių traumų, kai atsiranda kraujo išsiliejimas po oda ir kt., stiprina širdies veiklą, lėtina pulsą.